Dr. Çağlar Özer'in ilk kitabı okurlarıyla buluştu

Dr. Çağlar Özer'in ilk kitabı okurlarıyla buluştu

E.Kurmay Albay Dr. Çağlar Özer’in yazdığı ‘Hazar Bölgesi’nde Enerji Mücadelesi’ kitabı 204 sayfa ile ilk baskısının tamamlanmasının ardından okurlarıyla buluştu

14 Ocak 2022 Cuma 12:26 Güncel

İlimizin tanınan isimlerinden E.Kurmay Albay Dr. Çağlar Özer’in uzun bir süredir üzerinde çalıştığı ‘Hazar Bölgesindeki Enerji Mücadelesi’ konusu ilk baskısına girerek kitap haline geldi. 
KİTABIN KONUSU NEDİR?
Enerji güvenliği, günümüzde uluslararası ilişkileri belirleyen mücadele alanlarından biri hâline gelmiştir. Enerjiye duyulan ihtiyacın artması, enerji kaynaklarının bulunduğu ülke ve bölgelere olan ilgiyi artırmıştır. Bu bölgelerden biri olan Hazar Bölgesi SSCB’nin dağılmasını müteakiben uluslararası enerji platformunda ivme kazanmıştır. Hazar Havzası jeopolitik önemi bulunan, büyük miktarlarda petrol ve doğal gaz rezervlerine sahip olan bir bölgedir. Hazar Bölgesi’ni önemli kılan diğer bir husus ise Rusya ve İran ile birlikte Türk Cumhuriyetleri’nin bölgenin enerji kaynaklarından birlikte pay almaları ve bu ülkelerin Türkiye ile tarihi - kültürel bağlarının bulunmasıdır. Hazar Denizi’ne kıyıdaş devletlerin (Rusya, İran, Azerbaycan, Kazakistan, Türkmenistan), küresel güçlerin (ABD, AB, Çin), Türkiye’nin Hazar Bölgesi strateji ve politikaları Hazar Havzası’ndaki enerji üretimini, arzını ve güvenliğini belirlemektedir. 
Bu kitapta; Hazar Bölgesi enerji kaynaklarının kıyıdaş ülkeler, küresel güçler ve Türkiye açısından önemi açıklanmış, bölgeye yönelik strateji ve politika analizleri yapılmıştır.
E.KURMAY ALBAY DR. ÇAĞLAR ÖZER KİMDİR?
1962 yılında Gümüşhane’de doğan Çağlar Özer, 1983 yılında Milli Savunma Üniversitesi Kara Harp okulundan, 1996 yılında Kara Harp Akademisinden, 1999 yılında Yüksek Sevk ve İdare Akademisinden mezun oldu. Kurmay Subay olarak yurt içinde ve yurt dışında (İngiltere, İspanya, Azerbaycan, KKTC) ve ayrıca 6 sene iç güvenlik ve terörle mücadele bölgelerinde görev yapmıştır. 
2006 - 2008 yılları arasında Kandıra’da Garnizon Komutanlığı,
2008 - 2014 yılları arasında Kocaeli EDOK Komutanlığında Kurmay Başkanı olarak görev yapmış ve 2014’te TSK’dan emekli olmuştur.
Atatürk ilkeleri ve İnkılap tarihi, 
Ulusal Güvenlik,
Uluslararası İşbirliği,
Uluslararası ilişkiler,
Yönetim ve Organizasyon konularında yüksek lisans yapmıştır. 
Kocaeli Üniversitesi’nde Uluslararası ilişkiler konusunda Doktora yapmış ve Haziran 2021’de “Uluslararası İlişkiler Doktoru” olmuştur.
Necla Özer ile evli olup Z. Can Özer ve A. Mert Özer adında iki çocuğu vardır.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ÇOK OKUNANLAR

SONRAKİ HABER

Gergerlioğlu: Usulsüz şekilde tahsis edilen Tramvay Kafe genişledikçe genişliyor

Gergerlioğlu: Usulsüz şekilde tahsis edilen Tramvay Kafe genişledikçe genişliyor