BASK, iş bırakıp hakkını istedi

BASK, iş bırakıp hakkını istedi

Bağımsız Sağlık Sen (BASK) Kocaeli Üniversitesi Temsilciliği, sağlık çalışanlarına yapılan kısmi zamma tepki göstererek bir günlük iş bırakma eylemi gerçekleştirdi

08 Aralık 2021 Çarşamba 13:26 Sağlık

Sağlık çalışanları kabul etmedikleri kısmi zammı protesto ederek iş bırakma eylemleri gerçekleştiriyor. Sağlık Sen ve Türk Sağlık Sen’in ardından Bağımsız Sağlık Sen de bir günlük iş bırakarak “Hakkımız olanı istiyoruz” dedi. Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi önünde dün yapılan açıklamayı Bağımsız Sağlık Sen Kocaeli Üniversitesi Temsilcisi Serkan Şahin yaptı.

“BAŞ SAĞLIĞI DİLİYORUM”

Şahin’in açıklaması şöyle: “Bugün haklarımızı savunmak, sesimizi duyurmak üzere burada toplanmış bulunuyoruz. Öncelikle pandemi nedeniyle hayatlarını kaybeden tüm sağlık çalışanları için baş sağlığı diliyorum. Covid-19 pandemisi ile birlikte birçok vatandaşımızı ve meslektaşımızı kaybetmenin üzüntüsünü yaşadık, yaşıyoruz. Hepinizin bildiği gibi pandeminin başından itibaren sağlık çalışanları olarak doktorundan hemşiresine, sağlık teknikerinden teknisyenine, temizlik personelinden güvenlik görevlilerine kadar sağlık hizmetleri kapsamında hepimiz canla başla çalıştık.

“ÖVÜNEREK ANLATTILAR”

Zaman zaman mobbinge ve şiddete maruz kalsak da ekipman ve personel eksikliği yaşasak da maskelerin ardından zar-zor nefes alarak yoğun bir şekilde çalışsak da mücadelemizden hiçbir zaman yılmadık. Öyle ki Sağlık Bakanımız sayın Dr. Fahrettin Koca hekimlerimizin ve sağlık çalışanlarımızın bu başarısını, DSÖ başta olmak üzere uluslararası kuruluşlara övünerek anlatmıştır. Sayın Bakanımız her imkân bulduğunda fedakârca çalışmamızı ‘Hakları ödenmez’ ve ‘sağlık çalışanlarına müjde’ açıklamalarıyla ifade etmiş, enflasyon altında ezilen sağlık çalışanlarını ümitlendirerek beklentiyi artırmıştır.

“HAYAL KIRIKLIĞINA UĞRADIK”

Ancak meclis komisyonunda kabul edilerek genel kurula sevk edilen yasa tasarısında, kendilerine ait bir iyileştirme ve müjde göremeyen sağlık çalışanları hayal kırıklığına uğramış, bu psikoloji ile tepkilerini ortaya koymuştur. Birlikte sağlık hizmeti verdiğimiz hekimlerimiz ile sağlık çalışanları sosyal medyada ayrıştırılmıştır. Oysa sahada, omuz omuza milletimize sağlık hizmeti sunan tüm sağlık çalışanları büyük bir ailedir. Maaşlarımız nerdeyse yeni açıklanacak asgari ücrete eşit olmak üzeredir. İzinlerde döner sermaye performans ücretlerimiz kesilmektedir.

“HAKLARIMIZI ARAMAYA DEVAM EDECEĞİZ”

Sağlık çalışanları yoksulluk sınırının altında ezilmektedir. Sağlık çalışanları olarak tepkimiz, doktorlara verildiği söylenen maaş iyileştirmesine karşı değildir. Biz sadece kendi haklarımızı aradık, arıyoruz. Biliyoruz ki hekimlerimiz daha iyisine layıktır. Bağımsız Sağlık Sen olarak yapılacak yeni yasal düzenlemenin; çalışma barışını bozmayacak, hekimlerimize ve sağlık çalışanlarımıza hakkını verecek, mağduriyetleri giderecek nitelikte olmasını talep ediyoruz. Çalıştığımız kurumlara zarar vermeden, milletimize sağlık hizmeti sunmaya ve haklarımızı aramaya devam edeceğimizi beyan ederiz.”

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ÇOK OKUNANLAR

SONRAKİ HABER

Prof. Dr. Savlı: Omikron varyantı 50 farklı mutasyon taşıyor

Prof. Dr. Savlı: Omikron varyantı 50 farklı mutasyon taşıyor