Gözde Ağca migrenle baş etmenin yollarını anlattı

Gözde Ağca migrenle baş etmenin yollarını anlattı

VM Medical Park Kocaeli Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmanı Gözde Ağca, migrenle baş etmenin yollarını anlattı

25 Ocak 2018 Perşembe 12:51 Sağlık

Tarihi binlerce yıl önceye dayanan, dünyada yaklaşık 240 milyon insanı etkileyen, geldi mi saatlerce hatta günlerce gitmeyen migren hastalığını VM Medical Park Kocaeli Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmanı Gözde Ağca anlattı. Ağca şunları söyledi: ‘’4-72 saat süren baş ağrılarıyla günlük hayatı tamamen etkileyen bu hastalık, dayanılmaz bir hal alarak tüm gününüzü zorlaştırmak için yeterlidir. Migren atakları başladığı zaman mide bulantılarıyla birlikte hemen kendinizi karanlık, sessiz bir yere atmak istersiniz. Dayanılmaz bu baş ağrısından kurtulmak için tek çare belki de uyumaktır. Oysaki migren atakları başlamadan önce önlem alabilir ve bu atakların sayısını, şiddetini azaltabilirsiniz. Peki, dayanılmaz baş ağrıları başlamadan önce neler yapabileceğinizi biliyor musunuz? Bazı besinlerde bulunan kimyasallar sinir yollarını etkileyerek baş ağrısına neden olabilir. Bu nedenle migren atakları başlamadan önce bu kimyasalların hangi besinlerde bulunduğunu bilerek ve bu besinlerin tüketimini azaltarak migren ataklarından kurtulabilirsiniz.

MİGRENİ TETİKLEYEN BESİNLER

1. Peynir: Peynirde bulunan tiramin migreni tetikleyen mekanizmalarda yer almaktadır. Özellikle cheddar ve sert peynirler yüksek tiramin içerir, bu tür peynirlere mutlaka dikkat edilmeli!
2. Kafein: Çay, kahve, çikolata ve kolada bulunan kafeini fazla tüketmek şiddetli ve zonklayıcı baş ağrılarına neden olur.
3. Alkol: Kırmızı şarap ve diğer şarap türleri başta olmak üzere tüm alkoller migreni ciddi oranda tetikler.
4. Çikolata: Teobromin, kafein gibi maddeleri içermesi nedeniyle migren tetikleyici besinler arasında ilk sıralarda yer alan çikolatanın, bireysel olarak tüketim sıklığı ve migren ataklarına olan etkisi takip edilerek sınırlandırılması gerekir.
5. Salam, sosis, sucuk: İşlenmiş etlerde bulunan maddeler (nitrit-nitrat), migren ataklarını şiddetlendirebilir. İşlenmiş et ürünlerinin hem sağlık hem de migren atakları için tüketiminin azaltılması çok önemlidir.

AÇ KALMAYIN

6. Katkı maddeleri: Başta hazır çorbalar, bulyonlar olmak üzere tüm gıda boyası içeren ve işlenmiş-paketlenmiş ürünler, migren ataklarına neden olabilir. Alışveriş listeleri hazırlanırken bu ürünlere dikkat!

Aç kalmayın! Öğün atladığınızda kan şekerinizin düşmesi, migreni başlatmak için yeterlidir.  Uzun süre aç kalmak yerine daha sık ve azar azar yemek yiyerek,  günlük 2,5 su içerek, migren tetikleyici besinlere olan duyarlılığınızı gözlemleyip bu besinleri sınırlandırarak siz de artık migren ataklarını azaltmayı başarabilirsiniz.”

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ÇOK OKUNANLAR

SONRAKİ HABER

ÖDP’den Sarıbay’a tebrik ziyareti

ÖDP’den Sarıbay’a tebrik ziyareti