Kocaeli Tabip Odası: Yaptığımız grev uyarıydı

Kocaeli Tabip Odası: Yaptığımız grev uyarıydı

Kocaeli Tabip Odası tarafından hekimlerin ekonomik ve özlük haklarında yapılacak iyileştirmeler içeren yasa tasarısının geri çekilmesi ile ilgili yapılan açıklamada, “Yaptığımız bir günlük grev, bir uyarıydı. Almakta olduğumuz maaşlarımız emeğimizin karşılığı değildir, iktidarın keyfine göre belirlenemez” ifadeleri yer aldı

07 Ocak 2022 Cuma 17:24 Sağlık

Kocaeli Tabip Odası, hekimlerin maaş ve özlük haklarında iyileştirmeler içeren yasa tasarısının geri çekilmesi ile alakalı yazılı bir açıklama yaptı. Açıklamada, hekimlerin ekonomik ve özlük hakları ile ilgili yasa tasarısının bir an önce meclise sunulması talep edildi. Kocaeli Tabip Odası tarafından yapılan açıklama şöyle: “Hekimlerin ve diş hekimlerinin ekonomik haklarında kısmi düzeltme getiren yasa tasarısı tüm partilerin oybirliği ile kabul edilmesine rağmen, iktidar tarafından geri çekilmiştir. Cumhurbaşkanı ve Sağlık Bakanı tarafından ekranlarda hekimlere zam müjdesi verilmiş ancak hemen ardından tasarının geri çekilmesine dair iki çift söz dahi kurulmamıştır.

“EMEĞİMİZ YOK SAYILIYOR”

Enflasyonun gerçek anlamda yüzde 50’nin üzerine çıktığı, açlık sınırının 4 bin 13, yoksulluk sınırının 13 bin 73 TL olduğu şartlarda hekimler olarak geçinemiyoruz, emeğimizin karşılığını alamıyoruz. Bu zorlu çalışma koşullarında adeta emeğimiz yok sayılıyor. 15 Aralık günü yaptığımız bir günlük grev, bir uyarıydı. Almakta olduğumuz maaşlarımız emeğimizin karşılığı değildir, iktidarın keyfine göre belirlenemez. Bu denli yoğun emek çalıştığımız koşullarda emeğimizin değersizleştirilmesini kabul etmiyoruz.

“ÇÖKÜŞÜN BİR SONUCU”

Bugün geldiğimiz nokta, uzun yıllardır sağlıkta adım adım yaratılan çöküşün bir sonucudur. Konu salt bir zam meselesi değildir. Mesele sağlığa 5 dakikada üretilebilecek bir meta olarak bakılan sistemdedir. Mesele, hekimlik değerlerinin yok sayılması, bilimin değil ekonomik çıkarların ön plana koyulması, mesleğimizi önemini görmezden gelen anlayıştır. Ekonomik krizin ve bu değersizleştirmenin sonucu olarak yoksullaşma, sağlık emekçilerini artık çalışamaz hale getirmiştir.

“İKTİDAR DUYMAK ZORUNDA”

Konu, çalışma koşullarımızın her geçen gün kötüleşmesi, şiddetin her geçen gün artmasıdır. En fazla hastalanan ve ölen meslek grubu olmamıza rağmen Covid-19’un meslek hastalığı sayılmamasıdır. Sorun koruyucu değil tedavi edici, kamucu değil özelleştirmeci sağlık anlayışını dayatan kapitalizme teslim olmuş sağlık sistemindedir. Sorun bizlerin hak arama eylemlerinde değil, sorun bizlerin emeğini çalan, emeğimizin karşılığını vermemekte direnen bu sistemdedir. Toplumun her kesiminden yükselen geçinemiyoruz seslerini artık iktidar duymak zorundadır. 

“BİR KEZ DAHA HATIRLATIYORUZ”

“Emek Bizim Söz Bizim” diyerek başlattığımız mücadele programında hiçbir talebimizden vazgeçmiyoruz. Toplumun sağlığı sağlık çalışanlarının sağlığından geçer. Meclisin açılması ile özlük haklarımıza yönelik düzenlemelerin acilen gündeme alınmasını talep ediyoruz. Sunulan tasarıdan daha geri bir düzenlemeyi asla kabul etmeyeceğimizi, üretimden gelen ve emeğimizden aldığımız gücümüzü kullanmaktan kaçınmayacağımızı bir kez daha hatırlatıyoruz.

“MECLİSE SUNULMASINI İSTİYORUZ”

TTB ve diğer birinci basamak sağlık örgütleri tarafından, ASM sağlık çalışanlarının iş güvencesini tamamen ortadan kaldırdığı, düşünce açıklama görüş bildirilmeyi yasakladığı, özlük hakları hukuksuz ve haksız yere kısıtladığı gerekçesiyle iptal edilmesi talebiyle yürüttüğü mücadelenin sözleşme yinelenmemesi süreciyle önemi daha da artmış olduğu açıktır. Ekonomik ve özlük haklarımızla ilgili yeni yasa tasarısının en kısa zamanda meclise sunulmasını istiyoruz.

“YIPRANMA PAYI İSTİYORUZ”

Ücretlerimize gerçek enflasyon ve yapılan zamların üzerinde zam istiyoruz. Döner sermaye veya performans değil, emekliliğimize yansıyan, insanca yaşayacağımız tek ücret istiyoruz. 7200 ek gösterge ve yılda 120 gün yıpranma payı istiyoruz. Covid-19’un meslek hastalığı sayılmasını istiyoruz. Sağlıkta yeni bir şiddet yasası istiyoruz.”
 

SEFA GARDİYANOĞLU

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ÇOK OKUNANLAR

SONRAKİ HABER

İzmit'te otomobil durağa daldı: 5 yaralı

İzmit'te otomobil durağa daldı: 5 yaralı