Kocaelili Canan'ın yeni projesi TIME'de yayınlandı

Kocaelili Canan'ın yeni projesi TIME'de yayınlandı

Giyilebilir kalp pili ve cilt kanserini teşhis eden cihaz geliştirmesiyle bilim dünyasında dikkatleri üzerine çeken Körfezli Canan Dağdeviren 'beyin iğnesi' projesini tamamlandığını açıkladı

26 Ocak 2018 Cuma 20:44 Teknoloji

Türkiye'den Harvard Üniversitesi Genç Akademi Üyeliği'ne seçilen Dr. Canan Dağdeviren, giyilebilir kalp pili ve cilt kanserini teşhis eden cihaz geliştirmesinin ardından, Parkinson hastaları için uzun süredir üzerinde çalıştıkları 'beyin iğnesi' projesini tamamlandığını açıkladı. İlk ve orta öğrenimini Kocaeli'de tamamlayan Dağdeviren projesinin tamamlandığını sosyal medya hesabından paylaştı.

TIME'DA YAYINLANDI

Sosyal medya hesabından "Beyin iğnesi projemiz an itibariyle tamamlanmış ve dergide yayınlanmış bulunuyor. Bu projenin esin kaynağı, 38 yaşında beyin kanseri nedeniyle hayata veda eden sevgili yengeciğim, Doğrucan'ın bugün doğum günü. Rahat uyu güzel kadın" ifadeleriyle projesinin tamamlandığını belirten Canan Dağdeviren'in beyin iğnesi projesinin detayları dünyaca ünlü TIME dergisinde yayınlandı.

İLAÇLARI BEYİNE İLETEBİLECEĞİZ

Canan Dağdeviren projesini "Son projem aslında Parkinson hastalığıyla ilgili. Özellikle Parkinson hastalarının tedavi amaçlı kullanabileceği bir beyin iğnesi üzerine çalıştık. Parkinson hastasıysanız, ilaçları ağız veya damar yoluyla almak zorundasınız. Bu da sadece beyine değil vücudun birçok noktasına etki ediyor maalesef. Biz bu etkiyi yok edip, direk ilaçları beyine iletebileceğiz ve beyinde fonksiyonu yerinde olmayan bölgelerin tekrar fonksiyonlu hale gelmesini sağlayacağız bu iğneyle birlikte" ifadeleriyle anlatmıştı.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

YORUMLAR

  • Toplam 1 Yorum

sanane

13 Eylül 2019 Cuma 20:11

ülkemizde böyle insanların yetişmesi bizi gururlandırıyor

DİĞER HABERLER

ÇOK OKUNANLAR

SONRAKİ HABER

Fuhuş için sosyal medyada etkinlik düzenledi

Fuhuş için sosyal medyada etkinlik düzenledi