Yüzde yüz yerli Whatsapp geliyor

Yüzde yüz yerli Whatsapp geliyor

Yeni geliştirilen haberleşme sistemi hakkında bilgi veren Hükümet Sözcüsü Bekir Bozdağ, "Yerli haberleşme platformu yaptık. Yerli Whatsapp gibi düşünülebilir. Kamu kurumları bunu kullanacak. Sonra vatandaşların kullanımına da açılacak" dedi

05 Şubat 2018 Pazartesi 22:30 Teknoloji

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bekir Bozdağ, Çankaya Köşkü’nde gerçekleştirilen Bakanlar Kurulu toplantısının ardından gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu. Bozdağ daha sonra 'yerli Whatsapp' hakkında bilgi verdi. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan’ın PTT Genel Müdürlüğü tarafından geliştirilen bir haberleşme sistemi hakkında bilgi verdiğini belirten Bozdağ, “Yerli haberleşme platformu yaptık. Yerli Whatsapp gibi düşünülebilir. Bu platform gözetleme-dinleme yapmamaktadır. Uygulamanın ilk testini Başbakan Yıldırım, Hatay'daki Zeytin Dalı Harekat Merkezi'ne bağlanarak yapmıştır.

YÜZDE YÜZ YERLİ

Bilgi güvenliği çerçevesinde milli bir çözüm olan güvenli iletişim konusunda dışa bağımlılığı gideren, milli mühendislik imkanlarıyla geliştirilen anlık mesajlaşma, anlık grup mesajlaşması, sesli ve görüntülü görüşme, konum ve dosya paylaşımı tek bir platformda güvenli bir altyapı sağlayan yeni bir haberleşme sisteminin tanıtımı yapıldı. Yüzde yüz yerli ve yeni bir yazılım. Kamu kurumları bunu kullanacak. Sonra vatandaşların kullanımına da açılacak. Bunun ilk uygulamasını da Sayın Başbakanımız Zeytin Dalı Harekatı'nı yürüten 2. Ordu Komutanımızla konuşmuş, Zeytin Dalı Harekatı'na ilişkin bilgi almıştır. Önemli bir değişim, gelişme” dedi.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ÇOK OKUNANLAR

SONRAKİ HABER

Elektrik akımına kapıldı, hızlı tren Kocaeli’de durdu!

Elektrik akımına kapıldı, hızlı tren Kocaeli’de durdu!