Duygu Tekdemir

Duygu Tekdemir

dtekdemir@gmail.com
02 Nisan 2018 Pazartesi 20:11

AKM neden hedef seçildi?

Sonunda bu da oldu. AKM adıyla bilinen Taksim Meydanı’nın sembollerinden Atatürk Kültür Merkezi de tarihin tozlu sayfalarında yerini aldı. Cumhurbaşkanımızın tabiriyle “çatladık” ve de “patladık”. Evet ama neden? 
Aynı konuşmanın içinde hem cumhuriyet döneminde hiçbir eser verilmediğini iddia edip hem de AKM’nin yıkıldığını iftiharla ilan etmek? 
Ben bir anlam veremedim. 
Yani bu yıkılan AKM, cumhuriyet dışında başka bir medeniyet tarafından mı inşa edilmişti acaba diye düşünmeden edemedim. 
***
Kedi burdaysa ciğer nerde hesabı…
Bir de AKM güya ekonomik ömrünü tamamladığı için önce kullanıma kapatılmış, sonra da uzun yıllar atıl kalıp restorasyon yapılacak masalları ile uyutulmamızın ardından yıkılmıştı. 
Peki ekonomik ömrünü tamamlamış bir binanın yıkılmasından Sayın Cumhurbaşkanımız neden böylesine coşkun bir memnuniyet duymuştu? 
“Geziciler”in bu binaya sahip çıktığı söyleniyor. 
***
Gezi gençliğinin ya da muhalefetin diyelim, AKM konusundaki duyarlılığının nedenini anlamak için çok yüksek IQ’ya sahip olmak gerekmiyor bence. 
Beyoğlu gibi adeta kültürün başkenti konumundaki bir semtte kültürel faaliyetlerin sekteye uğramasına ve restorasyon yapılmadığı halde binanın ısrarla kapalı tutulmasınaydı itiraz. 
Öyleya; ya restorasyon yapılıp bina yeniden kültür yaşamına kazandırılmalıydı ya da restorasyon ertelenip kullanılmaya başlanmalıydı. 
***
AKM gibi bir kültür varlığının işlevsiz kalmasına sevenlerinin gönlü razı olmuyordu. 
Durum bu kadar basitti aslında ama nedense AKM konusu üzerinden de bir toplumsal kutuplaşma oluşturuldu. 
Bunun sebebi neydi? 
Atatürk Kültür Merkezi’nin ismi miydi yoksa asıl söz konusu olan? 
Bu konu üzerinde bunca gürültü kopmasının altında biraz da bu Atatürk ismi yatıyor gibi geliyor bana. 
***
Şimdi bir kültür merkezinin ortada kalkmasına bunca sevinmenin ardından oraya gerçekten bir opera binası yapılır mı? 
Yapılırsa ismi ne olur? 
TBMM Başkanı bile kadınların sahneye çıkmalarını sakıncalı buluyorsa; inşa edilecek olan yeni kültür merkezinde kadınlar sahne alabilecek mi? 
Ve önemlisi de sanat, tiyatro, opera, bale, müzik özgür olacak mı? 
Kafamdaki sorular bunlar. 
***
Kültürel hayat canlandıktan sonra ismin bir ayrıntı olacağı düşünülebilir. 
Ancak; şekilsel detaylara bu iktidarın ne denli önem verdiği ortada. 
Atatürk veya İnönü adını taşıyan yerlerin bir bir ortadan kaldırılıp yerlerine yenilerinin yapıldığı ve yenilerinin isminin tek bir istisna bile olmaksızın değiştirildiği de ortada. 
Demek ki Atatürk ismi aynı zamanda özgürce yapılan sanatın, müziğin, tiyatronun; birtakım tekellere bağlı kalınmaksızın özgürce top koşturmanın ve rant amaçlı değil gerçekten verilen kamu hizmetinin de bir sembolü ki; bu değerler aşınıp yozlaştıkça Atatürk ismi de bir bir siliniyor stadyumlardan, havaalanlarından, kültür merkezlerinden... 
***
Mekanlardan istedikleri kadar silsinler, Mustafa Kemal Atatürk ismi bu ülkede aydınlığın, bağımsızlığın, özgürlüğün, aklın, bilimin ve kadına saygının sembolü olmaya devam edecektir. 
Bu sembolün manevi rehberliğindede; Türkiye’nin onurlu yurttaşlarının, kadınları sahneye çıkartmamakla ve kültür merkezi yıkmakla övünen zihniyete karşı mücadelesi daim olacaktır.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

ÇOK OKUNANLAR